KV: Prodejní výstava unikátní Zlaté mince k výročí 95. narozenin královny Alžběty II.
31. ledna 2023·Dominika Bártová

KV: Prodejní výstava unikátní Zlaté mince k výročí 95. narozenin královny Alžběty II.

tisková zpráva

S odchodem královny Alžběty II. vzrostla poptávka po vzácných mincích a jiných sběratelských předmětech s jejími motivy. Mezi ty, na českém trhu aktuálně nejžádanější, se řadí i exkluzivní Zlatá mince k výročí 95. narozenin královny Alžběty II., vydaná britskou královskou mincovnou. Tato kilogramová pamětní mince, zaznamenávající významný milník britské monarchie, stojí 2.490.000 Kč a je vyrobena z nejčistšího zlata (99.9 %) v limitovaném množství 18ti kusů pro celý svět. Prohlédnout si ji můžete po celý únor v nově otevřené pobočce Zlaťáky.cz v budově Becherplatzu v Karlových Varech.

“Obchodníci se zlatem a jinými vzácnými kovy zaznamenali po smrti královny 8. září 2022 zvýšenou poptávku hlavně po speciálních edicích sběratelských předmětů k 95. výročí narození královny nebo k platinovému výročí její vlády,” říká analytik společnosti Zlaťáky.cz Jakub Petruška.

Britská královská mincovna Royal Mint vyrazila kromě Zlaté mince k výročí 95. narozenin královny Alžběty II. také svou největší minci k 70 letům její vlády. Tvorba této mince vážící 15 kg o průměru 220 mm trvala 400 hodin a byla objednána soukromým investorem z Velké Británie. Její sběratelská hodnota nebyla dosud zveřejněná. Jen pro představu, samotný kov měl v dané době cenu cca 20,5 mil. Kč. Rekord si ale drží “Zlatý klokan”, jenž se s váhou jedné tuny a hodnotou jedné miliardy českých korun zapsal do dějin jako největší mince s podobiznou královny. Mince byla vyražena z nejryzejšího kusu zlata v ryzosti 99.99 % v roce 2011 v australské mincovně v Perthu.

Historie

Ražba mincí s podobiznu královny Alžběty II. započala po její korunovaci a nástupem na trůn v letech 1952–⁠1953. Podoba mincí se měnila s postupem let dle jejího věku. Celkem existuje pět variant s jejím vyobrazením, a to z let 1953, 1968, 1985, 1998 a 2015.

Obecně platí, že veškeré produkty s podobiznou královny či královské rodiny, a toto se netýká jen mincí, jsou velmi poptávané. Alžběta II., která se se svým platinovým výročím na trůně zapsala do dějin hned po Ludvíkovi XIV. jako druhý nejdéle vládnoucí monarcha na světě, překonala v délce vlády i svou praprababičku královnu Viktorii již v roce 2015. Celé generace si tedy na britském trůně nepamatují nikoho jiného než ji. Úmrtí lidmi oblíbené královny bylo jednou z největších světových událostí, která kdy nastala z pohledu úmrtí významné osobnosti.

Největší nárůst zájmu po mincích s její podobiznou nastal bezprostředně po jejím úmrtí a projevoval se následně cca další dva měsíce. Poptávka se týkala zlatých a stříbrných mincí a vzrostla o desítky procent. Zájem byl nejen o běžné investiční mince s tematikou královny (například investiční mince Britannia, investiční mince Kangaroo a jiné), ale hlavně o numismatiku – mince, které byly vydány třeba k 65., 70. výročí vlády a k 95. výročí narození, diamantové výročí svatby s princem Philipem a podobně.

“V současné době jsou dané mince vyprodané a dají se sehnat případně na sekundárním trhu jako jsou aukce, numismatické prodejny, webové stránky atd.,” upřesňuje Ing. Jakub Petruška.

Mince a bankovky jako běžné platidlo

První mince s podobiznou krále Karla III. (nominální hodnota 50 pencí) se v počtu 5 milionu kusů dostaly do oběhu 8. prosince 2022, a protože se jedná o první změnu po více než 70 letech, kdy byly raženy mince s královnou Alžbětou II., jsou sběrateli žádané. Kompletní obměna portrétu nového krále na mincích se má uskutečnit do dvou let. Stažení původních mincí s královnou se ale neplánuje. V oběhu budou jak mince s Karlem III. (celkově v počtu cca 9,6 mil.), tak Alžbětou II. První, kdo má tu čest razit mince s novou podobiznou panovníka, je britská královská mincovna The Royal Mint. V oběhu je aktuálně cca 29 miliard mincí s portrétem královny Alžběty II. a to nejen v rámci Spojeného království. Nové bankovky a další mince s Karlem III. by se měly na trhu objevit v roce 2024.

Co se týče dalších zemí patřících pod korunu, tam je přechod na nové mince různorodý. Například Austrálie plánuje změnu až na rok 2024 kvůli časové náročnosti od schválení mincí a bankovek až po distribuci. Kanada změnu zatím nechystá. Nástup nového panovníka totiž nenařizuje změnu ražby a podle informací z nejnovějšího průzkumu si až 56 % Kanaďanů přeje zachovat mince s podobiznou královny. Nový Zéland se chystá na změnu v průběhu několika let.


Společnost Zlaťáky.cz vznikla v roce 2006 a specializuje se na nákup a prodej investičního zlata, stříbra a numismatiky. Se vstupem nového majitele, investora Karla Holoubka, se rozrostla prodejní síť i sortiment zboží a poskytovaných služeb. Dynamický růst miliardové firmy podpořila modernizace e-shopu, vytvoření konsolidačního skladu, navýšení skladových zásob zlata i stříbra a otevření nových kamenných poboček. V současné době má společnost 8 prodejen v Česku a na Slovensku. Zákazníci zde mohou zlato nejen nakoupit, ale také prodat. 

Kontakt pro média: 

Dominika Bártová

PR Manager Zlaťáky.cz

Tel.: 607 846 988

Zlaťáky.cz

Pro média